Group 2 08/30/22
CPE 21S3 Mr. Eric Ybanez
1. You are an electrician on the job. The electrical blueprint shows that eight
500-W lamps are to be installed on the same circuit. The circuit voltage is
277 V and is protected by a 20-A circuit breaker. Assuming that the load is
continuous, is a 20-A circuit large enough to carry this load?
Yes, the circuit is large enough to carry the load because the total power
available in the circuit, = 500-W × 8 = 4,000-W to calculate the total current
this is the formula and solution.
I = P / V Itot = Ptot / V Itot = 4,000 W / 277 V = 14.44 A
2. You have been sent to a new home. The homeowner reports that
sometimes the electric furnace trips the 240-V, 60-A circuit breaker
connected to it. Upon examination, you find that the furnace contains three
5000-W heating elements designed to turn on in stages. For example, when
the thermostat calls for heat, the first 5000-W unit turns on. After a while, the
second unit will turn on, and then, after another time delay, the third unit will
turn on. What do you think the problem is, and so would your
recommendation for correcting it? Explain your answer.
Explanation:
So current above 60A will trip the circuit breaker off. Circuit breaker trips
OFF when much current is flowing through the breaker.
Now, the furnace that does trip the circuit breaker off has three heating
elements each of 5000W this element does not trip ON at once it is stage by
stage. When the first element is ON, the current it will draw from the MAINS
is. We know that the first heating element has a power rating of 3000W.
P = IV
I' = P/V = 3000 / 240
I' = 20.833Amps
The circuit breaker is still OK with this because it has a capacity of 60A.
After a while, the second, the second heating element is trip ON snd this will
also draw a current of
I'' = P/V = 5000/240
I'' = 20.833amps
So, the total current drawn now is
I = I' + I" = 20.833 + 20.833
I = 41.667 amps
Again, the circuit breaker is still okay with this because it has a 60A capacity.
After a while again, the third element is trip ON and this will also draw the
current of
I"' = P/V = 5000/240
I"' = 20.833 amps
Now, the total current drawn is
I = I' + I" + I"'
I = 20.833+20.833+20.833
I = 62.5 Amps
This is above the circuit rating of the breaker and I suggest that you should
change it to a higher capacity.
3. A homeowner is installing a swimming pool. You have been asked to
install a circuit to operate a 600-watt underwater light and a circuiting pump.
The motor nameplate reveals that the pump has a current draw of 8.5
amperes. The devices are considered a continuous duty. Can the power to
operate both of these devices be supplied by a single 20-ampere circuit? The
voltage source is 220 V.
The loads in the circuit are continuous duty, so the circuit can only load to
80% of its current rating.
Calculate the 80% current rating of the circuit breaker.
Icb = [ 80/100] (20 A)
= (O.8) (20 A)
= 16 A
Now we assume that the value of supply voltage is 120 V
Now we will calculate current flows via underwater light which will be taken
as Load 1
Ii = 600 W/220 V
= 2.727 A
Current via the circulating pump which will be taken as Load 2 IS 8.5 A
I = load1 + load 2
= 4.167 A + 8.5 A
= 12.67 A
The total current in the circuit obtained which is less than the circuit breaker
rating current. Therefore, the power can be operated for both loads.
4. In the circuit shown below, find the following:
(a) total resistance, Rt = 650 Ω
(b) total current, I = 0.169 A
(c) the voltage across each resistor,
V1 = 25.35 V
V2 = 33.8 V
V3 = 50.7 V
(d) the power dissipated by each resistor,
P1 = V1 x I1 = 25.35 V x 0.169 A = 4.28 W
P2 = V2 x I2 = 33.8 V x 0.169 A = 5.71 W
P3 = V3 x I3 = 50.7 V x 0.169 A = 8.57 W
(e) the total power. Pt = Vt x It = 110 V x 0.169 A = 18.59 W
5. In the circuit shown below, find the following:
(a) total resistance, Rt = 66.67Ω
(b) current through each resistor
I1 = 0.73 A
I2 = 0.55 A
I3 = 0.37 A
(c) total current I = 1.65 A
(d) the power dissipated by each resistor,
P1 = V1 x I1 = 110 V x O.73 A = 80.3 W
P2 = V2 x I2 = 110 V x 0.55 A = 60.5 W
P3 = V3 x I3 = 110 V x 0.37 A = 40.7 W
(e) the total power. Pt = Vt x It = 110 V x 1.65 A = 181.5 W
6. Determine the total energy consumption and cost of using the following
appliances if the rate is P12.00/kWh.
Price per
Appliances Load No. of hours kilowatt-hour
used (kWh)
Electric Iron 1,200 watts 2 hours P28.8
Water Heater 1000 watts 3 hours P36
Toaster 2,300 watts 30 mins P13.8
Total Energy Consumption per Appliance
Electric Iron = 1.2 kW x 2 h = 2.4 kWh
Water heater = 1 kW x 3 h = 3 kWh
Toaster = 2.3 kW x 0.5 h = 1.15 kWh
7. Honor Pledge
“I affirm that I have not given or received any unauthorized help on this
assignment and that this work is my own.”