0% found this document useful (0 votes)
17 views17 pages

Shopping Lesson

The document contains examples of expressions, receipts, prices of common items, a conversation at a store, and directions for role-playing a shopping trip. It provides context and templates for classroom activities around making comparisons, conducting transactions, and engaging in dialog.

Uploaded by

Natalia Chillemi
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
17 views17 pages

Shopping Lesson

The document contains examples of expressions, receipts, prices of common items, a conversation at a store, and directions for role-playing a shopping trip. It provides context and templates for classroom activities around making comparisons, conducting transactions, and engaging in dialog.

Uploaded by

Natalia Chillemi
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 17

Look at the expressions on the blackboard.

Write a title for each category of expressions:

Look at the two receipts. Use words you find on these receipts to fill in the blanks:
Money that you receive from a clerk along with your receipt: ________________
Money that you pay to the government: ________________
________________
The cost of an item before tax: ________________
The amount that you save off of the regular price: ________________
Money you give for good service. ________________
Money that includes tax, discounts, and the price.
W hat do you think? Are these prices expensive, reasonable, or cheap?
___________ $60.00 for a pair of jeans. ___________ $100.00 for a tie.
___________ $1.00 for a cup of coffee. ___________ $8.00 for a shirt.
___________ $20.00 for a glass of wine. ___________ $7.00 for a movie ticket.
What did Dan buy for his big date? Ask your partner for
the missing information. Then confirm the total.

Getting Information:
What did he buy at London Rolls Bakery? He bought a chocolate cake and two pastries.
How much was it? It was $12.50 for the cake and $2.00 for the pastries?
How much was the total? With tax, the total came to 13.25?
How did he pay for it? He paid $20.00 cash and got $6.75 change.
(He put it on his credit card/He wrote a check.)
Confirming Information:
So that’s a total of $13.25 for the cake and pastries. That’s right.
What did Dan buy for his big date? Ask your partner for
the missing information. Then confirm the total.

Getting Information:
What did he buy at London Rolls Bakery? He bought a chocolate cake and two pastries.
How much was it? It was $12.50 for the cake and $2.00 for the pastries?
How much was the total? With tax, the total came to 13.25?
How did he pay for it? He paid $20.00 cash and got $6.75 change.
(He put it on his credit card/He wrote a check.)
Confirming Information:
So that’s a total of $13.25 for the cake and pastries. That’s right.
Clerk: I really like that jacket! (1)
It looks good on you.
Customer: I don’t know.
It’s more expensive than the other one. (2)
Clerk: But it makes you look thin. (3)
I’ll tell you what: I’ll give you a 10% discount. (4)
Customer: Alright. I’ll take it. How much is it?
Clerk: With tax, the total comes to $48.50. (5)
How would you like to pay?
Customer: I’ll put it on my credit card. (6)

(1) sweater (2) not as stylish as (3) it goes well with your pants
shirt much brighter than it matches your shoes

(4) 25% (5) $38.62 (5) write a check


15% $28.87 pay with cash

People appreciate when you notice them. Here are some ways to notice and compliment:

Noticing: I really like your jacket. Are you wearing new glasses?
Did you get a haircut? Have you lost some weight?

Complimenting: It looks good on you. It goes well with your shirt.


It suits you. It matches your dress.
It makes you look thin. You’re looking good/fit/healthy.
W alk around the class and talk to other class members. Compliment them on something they
are wearing. And then ask them questions about that clothes item. Use the questions below:

Name Item Shop Date of Price Payment Satisfied?


Purchase Method
There are many ways to compare things. Often, we use an adjective and one of the following
sentences patterns:
Expressions for Comparing Two Objects
cheap, easy to use cheaper (than), easier to use (than)
comfortable, powerful more comfortable (than), more powerful (than)
not cheap, not comfortable not as cheap (as), not as comfortable (as)

As a class: Look at the advertisements below and make comparisons between the products:
Advantages of Cool Walkers
(1) Cool Walkers are not as expensive as Slim Jimms.
(2)
(3)

Advantages of Slim Jimms:


(1) Slim Jimms are more durable than Cool Walkers.
(2)
(3)

W ork in pairs. Compare these items. Write your comparisons down in your workbook or on a
separate piece of paper. (Teachers, lengthen it: A longer more in-depth activity is available from the
teacher’s manual).

That’s like comparing apples and oranges.


This means that two things are so different that you can’t compare them.
Look at the conversation below. When you do the shopping role-play, use this
conversation as a guide.

Clerk: Welcome to Kenny’s Shoes. We’re having a sale on dress shoes.

Shopper: That’s great. I need some dress shoes. What do you have on sale?
Clerk: Well, we have Silver Jims and Cool Walkers.

Shopper: What do you recommend?


Clerk: Well, Silver Jimms are more fashionable and
higher quality. Whereas, Cool Walkers are not as expensive
and they’re more comfortable.

Shopper: What’s the difference in price?


Clerk: With tax, the Silver Jims come to $47.00 and the Cool Walkers
come to $39.00.

Shopper: So that’s about an $8.00 difference.


Clerk: That’s right.

Shopper: I’ll take the Cool Walkers.


Clerk: How would you like to pay?

Shopper: I’ll put it on my credit card.


...
Clerk: Alright, here’s your receipt. Have a nice day.
Shopper: Thanks.

You are going on a vacation and you need to do some shopping


before you go.
(1) Open a store: The teacher will give you a store with two
products. Write your product information in the blank spaces.
(2) Make a shopping list: The teacher will give you a shopping list.
(3) Make a budget: The teacher will write down your budget for
cash, checks, and credit cards.
(4) Go shopping: Visit other student stores and decide what you will
buy. Write the other store’s product information in your table.
cont . . .

(1) W rite down your product information:


Store Name: _______________________________
Product 1: Product 2: ______________________________
______________________________
Advantages Comparative Advantages Comparative

(2) W rite down the items on your shopping list:

(1) ______________________ (5) _______________________


(2) ______________________ (6) _______________________
(3) ______________________ (7) _______________________
(4) ______________________ (8) _______________________

(3) W rite down your budget:


Budget: Cash $__________, Checks $___________, Credit Cards $__________

(4) Go shopping:

Store Products Advantages Price Payment

Kenny’s Silver Jimms more fashionable, higher quality $47.00 Credit card
Shoes Cool Walkers not as expensive, more comfortable $39.00 X
Fill in the blanks with the words in the box below:

(1) reasonable (2) cash (3) fit (4) discount (5) than
cheap check tight tip as
expensive credit card baggy tax for

(1) The price:


If something costs a lot of money then it is ____________. But if it’s on sale then it is
usually ____________. A ____________ price is the price that you would expect to pay
for something.

(2) Payment:
When you pay for something, if you have enough money in your pocket you can pay with
___________. If you don’t, you can put it on your _____________ or write a
_____________.

(3) Sizes:
If you have gained some weight, your clothes might be a little ____________. On the
other hand, if you have lost some weight, they might be a little _____________. If your
clothes ___________, then they are not too big and they are not too small.

(4) The Bill:


When you go to a restaurant, it is nice to get a ____________. It’s also nice to get service.
But if the service isn’t good, then you don’t have to leave a ___________. In some
countries, when you order food you also have to pay a _____________.

(5) Comparison Shopping:


Forty dollars __________ a meal is a little expensive. Of course,
there are some restaurants that are much more pricey
____________ that. On the other hand, there are some really
good restaurants that are not as costly ________ that.
(A) (money) for (something)
What do you think is cheap?
(1) Ten dollars for a shirt is cheap.
(2)

What do you think is expensive?


(1)
(2)

What do you think is a reasonable price to pay for a pair of shoes?


(1)

What do you think is a reasonable price to pay for a dinner with a date?
(2)

(B) be (adjective)+er than,


Make three sentences using some of the following adjectives:
cheap easy healthy roomy high spicy
fast big safe tight low cozy
(1) Fish is healthier than beef or pork.
(2)
(3)

(C) be more (adjective) than


Make three sentences using some of the following adjectives:
delicious important reliable affordable environmentally friendly
filling powerful durable compact comfortable
(1) Compact cars are more environmentally friendly than gas guzzlers.
(2)
(3)

(D) be not as (adjective) as


Using any adjectives from (B) and (C) above, make three sentences:
(1) Motels are not as expensive as hotels.
(2)
(3)
(1) If something is ______________ then you have enough money to buy it.
(a) affordable (b) cheap (c) expensive

(2) A ______________ product is one that lasts for a long time.


(a) powerful (b) environmentally friendly (c) durable

(3) When you buy software you want something that is ___________________.
(a) unreliable (b) easy to install (c) roomy

(4) If a building has a lot of space then we say it is _________________.


(a) comfortable (b) roomy (c) tight

(5) When you wear stylish clothing, you are _________________.


(a) fashionable (b) snobby (c) cozy

(6) A _____________ friend is a friend who doesn’t break their promises.


(a) powerful (b) important (c) reliable

(7) When your clothes are too ______________, maybe you need to go on a diet.
(a) comfortable (b) baggy (c) tight

(8) A ____________ blanket is very comfortable.


(a) tight (b) cozy (c) itchy

There are ten mistakes in the following paragraph. Find them and correct them.

Teachers! Write your own paragraph to emphasize points you taught for this section.
1 2 3

4 5

6 7

8 9

10 11 12 13

14

15

16 17

18

19

Across: Down:
2. If an item is on sale you get a _________. 1. You said $43.99, _________?

4. Has lots of space. 3. The total _______ ______ $55.47.

6. Money that you carry on you. 4. Not expensive and not cheap.

7. $700.00 ____ a pair of pants. That’s expensive! 5. I’ll _______ a check.

8. It’s more affordable _____ the other one. 9. Would you like to ______ it on your credit card?

10. Cozy. 11. Here’s your ______ and your change.

14. How ______ is it? 12. The hamburger is not as healthy ____ the
vegetarian sub.
15. It’s ______ to install.
13. I like your sweater. It ______ ______ on you.
16. The tie __________ your shirt.

18. Something you leave if your waiter was good. 17. Money that the government collects.

19. _______ that’s $25.00.


Product Details:

The Easy Snap Digital Camera:


Advantages: Light and inexpensive.
Price: $175.00

The Fine Shot 4000 Digital Camera:


Advantages: High quality and easy to use.
Price: $225.00

Product Details:

Banrays:
Advantages: resistant to scratches and
durable.
Price: $65.00

Armante’s:
Advantages: light and fashionable.
Price: $45.00
Product Details:

Mountain Explorers:
Advantages: comfortable and water
resistant.
Price: $110.00

Rain Forest Walkers:


Advantages: lighter and not expensive.
Price: $95.00

Product Details:

Armante’s Leather Jackets


Advantages: stylish and durable.
Price: $120.00

Corombia Jackets:
Advantages: warm and easy to clean.
Price: $85.00
Product Details:

Levios Jean:
Advantages: warm and durable.
Price: $55.00

Cotton Pants:
Advantages: light and easy to clean.
Price: $45.00

Product Details:

The Arctic Sleeper:


Advantages: warm and compact.
Price: $110.00

The Summer Special:


Advantages: not expensive and light.
Price: $95.00
Product Details:

The Cliff Camper:


Advantages: compact and light.
Price: $85.00

The Outdoor Palace:


Advantages: roomy and easy to set up.
Price: $110.00

Product Details:

Black Dog Bus Tours:


Advantages: Comfortable and quick.
Price: $45.00

Island Railways:
Advantages: Scenic and not crowded.
Price: $55.00

You might also like