0% found this document useful (0 votes)
23 views1 page

Senior Secondary Physics Quiz Solutions

Uploaded by

hotao0158
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
23 views1 page

Senior Secondary Physics Quiz Solutions

Uploaded by

hotao0158
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd

Solutions to Quiz 1-5 (Higher tier)

«1 D
Option A is the result of the inflation of the balloon but not the reason. Option B is incorrect because
the number of air molecules in the sealed jar is unchanged. Option C is also incorrect because the
frequency of bombardment is unchanged as the pressure inside the balloons is constant.

«2 B
The graph always intercepts the temperature axis at T0, which is the absolute zero. By Boyle’s law, at
the same temperature, pV = constant. Consider T = 0 °C. If V is doubled, p will become halved.

«« 3 C
Since the system is well-insulated, the total internal energy of the gases is unchanged.
3 3 3
p(V A + VB ) = p AV A + p BVB
2 2 2
p V + p BVB 150 ´ 350 + 200 ´ 400
p= A A = = 177 kPa
V A + VB 350 + 400

«« 4

(a) As air molecules enter the basketball,


air molecules inside the ball bombard on the wall of the ball more frequently 1A
than those outside the ball. 1A
As a result, the volume of the ball increases.
(b) Consider the total volume of the air inside the pump and the basketball.
V1 V2
By Charles’ law, = , therefore 1M
T1 T2
T2 80 + 273
V2 = V1 = ´ 1000 ´ 10 -6 = 1.18 × 10–3 m3 1A
T1 25 + 273
Volume of the basketball = 1.18 × 10–3 – 5 × 10–4 1M
–4 3 3
= 6.8 × 10 m (= 680 cm )
(c) Consider the air inside the pump and the basketball.
Work done = decrease in internal energy
3 3
= p 2V2 - p1V1 1M
2 2
3 3
= ´ 100 ´ 10 3 ´ 1.18 ´ 10 -3 - ´ 100 ´ 10 3 ´ 1000 ´ 10 -6
2 2
= 27 J 1A
1
(d) By pV = Nmc 2 , 1M
3
3 pV 3 ´ 100 ´ 103 ´ 1.18 ´ 10-3
c= = = 550 m s–1 1A
Nm 1.17 ´ 10 -3

New Senior Secondary Physics at Work (Second Edition) 3 Chapter Quiz 1-5 (Higher tier)
Ó Oxford University Press 2015

You might also like