2500+5000
1. A) mean = = 3750 (1 mark)
2
(5000−2500)2
Standard deviation = √( ) = 721.69 (1 mark)
12
5000−4000
1. B) Probability (X>4000) 5000−2500 = 0.40 (1 mark)
3800−3200 600
1. C) Probability (3200 < 𝑠𝑎𝑙𝑒𝑠 < 3800) = = = 0.24 (2 marks)
5000−2500 2500
1. D) Properties of normal distribution are following: (5 marks)
i) Bell shaped
ii) Mean = median = mode
iii) Unimodal
iv) Symmetric about Y axis
v) 𝜇 ± 𝜎 covers 68.26%, 𝜇 ± 2𝜎 covers 95.43%, 𝜇 ± 3𝜎 covers 99.73%
vi) Mean and standard deviation are the parameters of this distribution
vii) The tails of this distribution don’t touch X axis and ranges between −∞ to +∞
2. A)
(1 mark)
|𝑥 − 𝜇| |60 − 72|
𝑧= = = 1.5 … (2 marks)
𝜎 8
Area under normal curve for z = 1.5 from z-table is 0.4332 (1 mark)
Probability (x>60)= 0.4332 + 0.5 = 0.9332 …(1 mark)
2. B)
1 mark
|80−75|
𝑧1 = =1 …(1 mark)
5
|80−75|
𝑧2 = 10
= 0.5 …(1 mark)
For you: Probability (𝑥 ≤ 80) = 0.5 + 0.3413 = 0.8413, i.e., 84th percentile
For friend: Probability (𝑥 ≤ 80) = 0.5 + 0.1915 = 0.6915, i.e., 69th percentile …(2 marks)
Conclusion: you did better than your friend.
3 A)
1 mark
The z-value corresponding to area = 0.45 on the right side of the mean, in z-table is 1.64.
(3 marks)
We know that,
𝑥−𝜇 𝑥−120
𝑧= 𝜎
=> 1.64 = 16
=> 𝑥 = 146.24 … (2 marks)
Order should be of 147 units. …(1 mark)
3 B)
Stratified Sampling Clustered Sampling
1. Elements from each group Elements from each selected group
2. Objective is to increase precision Objective is to reduce cost
… (3 marks)
4 A)
(1 mark)
Probability (x > 32) =0.5 + area(32 < x< 32.2) … (1 mark)
|32−32.2|
𝑧= 0.3
= 0.67 …(2 marks)
So area under normal curve when z = 0.67 is 0.2468 … (1 mark)
Probability (x > 32) = 0.5 + 0.2468 = 0.7468 …(1 mark)
4 B)
(1 mark)
𝜎 0.3
Standard error= = = 0.15 …(1 mark)
√𝑛 √4
|32−32.2|
𝑧= 0.15
= 1.33 . The area under normal curve for z = 1.33, is 0.4082 …(2 marks)
So, probability (x>32) when n =4, is 0.9082 … (1 mark)
5 A)
(1 mark)
𝜎 21
Standard error= = =3 ….(1 mark)
√𝑛 √49
|441−448| |446−448|
𝑧1 = 3
= 2.33, 𝑧2 = 3
= 0.67 …(2 marks)
Areas under the normal curve for x = 448 and x = 441 are 0.4901 and 0.2486 respectively.
Probability (441 < 𝑥 < 448) = 0.4901 − 0.2486 = 0.2415 …(1 mark)
5 B)
(1 mark)
𝜎 8.3
Standard error= = = 1.2373 …(1 mark)
√𝑛 √45
|40−37.6|
𝑧= =1.9397 …(1 mark)
1.2373
Probability (x < 40) = 0.5 + area under curve for z = 1.9397=0.9738 … (2 marks)