11
Unitat didàctica:Unitat didàctica:
Paraules dolcesParaules dolces
Una història per ser contadaUna història per ser contada..
22
Justificació de la unitatJustificació de la unitat
didàcticadidàctica
• Historieta adequada per el treball de la partHistorieta adequada per el treball de la part
socioemocional (empatia, emocions…)socioemocional (empatia, emocions…)
• Dirigida a uns 20 -25 alumnesDirigida a uns 20 -25 alumnes
• Destinada a nens de 5 anys aprox. (segonDestinada a nens de 5 anys aprox. (segon
cicle d’educació infantil).cicle d’educació infantil).
33
MetodologiaMetodologia
• Es pretèn enfocar l’activitat amb unaEs pretèn enfocar l’activitat amb una
metodologia constructivista; pretenemmetodologia constructivista; pretenem ::
– Alumne sigui actiu en el seu aprenentatge.Alumne sigui actiu en el seu aprenentatge.
– Que la diversió i l’educació vagin agafades deQue la diversió i l’educació vagin agafades de
la màla mà
– Desenvolupar al màxim de les sevesDesenvolupar al màxim de les seves
capacitats.capacitats.
– Aprenentatge significatiu relacionant els nousAprenentatge significatiu relacionant els nous
aprenentatges amb experiències pròpies peraprenentatges amb experiències pròpies per
dotar-lo de significativitat.dotar-lo de significativitat.
44
ObjectiusObjectius
• Empatitzar amb la gent del voltantEmpatitzar amb la gent del voltant
• Actitud favorable cap a l’aprenentatge.Actitud favorable cap a l’aprenentatge.
• Escoltar i respectar els torns de paraula.Escoltar i respectar els torns de paraula.
• Representar els estats d’ànim.Representar els estats d’ànim.
55
ContingutsContinguts
• Presentar una actitud favorable cap a l’aprenentatge de lesPresentar una actitud favorable cap a l’aprenentatge de les
emocions.emocions.
• EmpatiaEmpatia
• Valentia per expressar-seValentia per expressar-se
• Escolta dels companysEscolta dels companys
• Representacions i expressions dels diferents tipus d’emocions.Representacions i expressions dels diferents tipus d’emocions.
• Nombre dels sentiments.Nombre dels sentiments.
66
Desenvolupament deDesenvolupament de
l’activitatl’activitat
• LA DIVIDIREM EN 2 SESSIONS:LA DIVIDIREM EN 2 SESSIONS:
- Sessió 1:- Sessió 1:
• Passar llista.Passar llista.
• Fer-los preguntar com es senten en aquellFer-los preguntar com es senten en aquell
moment i explicar-los que això són sentimentsmoment i explicar-los que això són sentiments
• Farem que tots s’expressin, per a conèixer elsFarem que tots s’expressin, per a conèixer els
seus coneixements previs ibasar el nostreseus coneixements previs ibasar el nostre
ensenyament a partir d’aquests.ensenyament a partir d’aquests.
• EL CONTA CONTES:Anirem a la salaEL CONTA CONTES:Anirem a la sala
d’audiovisuals i amb el recolzament d’un powerd’audiovisuals i amb el recolzament d’un power
point del llibre “Paraules dolces”, narrarem lapoint del llibre “Paraules dolces”, narrarem la
història.història.
77
DescansDescans
• EsmorzarEsmorzar
• Gaudir de l’esplaiGaudir de l’esplai
• Rentar-se les mansRentar-se les mans
• Relaxar-se una petita estonaRelaxar-se una petita estona
88
Continuació de la primera sessió…Continuació de la primera sessió…
• Assemblea de les paraules dolcesAssemblea de les paraules dolces ::
-- Nens asseguts en forma de cercle a la catifaNens asseguts en forma de cercle a la catifa..
- Cada nen haurà dir una paraula bonica als seu company de la dreta,Cada nen haurà dir una paraula bonica als seu company de la dreta,
així successivament.així successivament.
• Emocions de plastelinaEmocions de plastelina
- Realitzaran fRealitzaran figures amb plastilina que representin simbòlicament elsigures amb plastilina que representin simbòlicament els
estats d’anim.estats d’anim.
Les figures i els estats d’ànim seràn elsLes figures i els estats d’ànim seràn els
següents:següents:
99
Un cor vermellUn cor vermell
• AquestAquest
representarà:representarà:
– L’amorL’amor
– L’amistadL’amistad
– L’empatiaL’empatia
1010
Una estel grocUna estel groc
• AquestAquest
representarà:representarà:
– Intel·ligènciaIntel·ligència
– AprovacióAprovació
– FelicitatFelicitat
1111
Una llàgrima blavaUna llàgrima blava
• AquestAquest
representarà:representarà:
- TristesaTristesa
- ArrepentimentArrepentiment
- DecepcióDecepció
1212
Un llamp negreUn llamp negre
• AquestAquest
representarà:representarà:
– EnuigEnuig
– IraIra
– RàbiaRàbia
1313
Cada nen haurà de realitzar unaCada nen haurà de realitzar una
figura de cada tipu d’emociófigura de cada tipu d’emoció
1414
Segona sessióSegona sessió
• Iniciariem aquesta sessió fent-los memòria deIniciariem aquesta sessió fent-los memòria de
l’anterior.l’anterior.
• Començariem la part més pràctica:Començariem la part més pràctica: els racons.els racons.
Trobarem 3 tipus distints de racons, en els qualsTrobarem 3 tipus distints de racons, en els quals
els nens hauràn de fer sentir als altres companysels nens hauràn de fer sentir als altres companys
l’emoció que sigui – això dependrà del racó en quel’emoció que sigui – això dependrà del racó en que
es trobin- :es trobin- :
1.1. Racó de la felicitatRacó de la felicitat
2.2. Racó de la tristesaRacó de la tristesa
3.3. Racó de l’enuigRacó de l’enuig
-
1515
Quan tots els nens hagin representat iQuan tots els nens hagin representat i
haver-les fet sentir als seushaver-les fet sentir als seus
companys…..companys…..
• S’asseuran al seu lloc corresponent (a laS’asseuran al seu lloc corresponent (a la
taula) i realitzaran una activitat que hemtaula) i realitzaran una activitat que hem
anomenada “anomenada “taller d’associació “.taller d’associació “.
• Esta basada en la relació entre unaEsta basada en la relació entre una
emoció (el símbol que representaemoció (el símbol que representa
aquesta) i una melodia clàssica que laaquesta) i una melodia clàssica que la
representi.representi.
1616
Tasca d’associacióTasca d’associació
• Els proporcionarem unEls proporcionarem un
full en el qual hi haurà 3full en el qual hi haurà 3
dibuixos amb 3 estatsdibuixos amb 3 estats
d’ànim.d’ànim.
• Simultàniament, posaremSimultàniament, posarem
les tres peces de músicales tres peces de música
clàssica i els infantsclàssica i els infants
hauràn dehauràn de relacionarlarelacionarla
peça musical amb l’estatpeça musical amb l’estat
d’ànim.d’ànim.
1717
Els 3 estats d’ànimEls 3 estats d’ànim
1818
Les peces de música amb les qualsLes peces de música amb les quals
s’han de relacionars’han de relacionar
– Alegria:Alegria: La primaveraLa primavera VivaldiVivaldi
– Tristeza:Tristeza: Adagio en sol menorAdagio en sol menor AlbinoniAlbinoni
– Enfado:Enfado: Sinfonia nº5Sinfonia nº5 (primera part)(primera part)
BethoovenBethooven
1919
MaterialsMaterials
• Power point.Power point.
• Emoticons.Emoticons.
• Plastilina.Plastilina.
• (Motllos opcionals).(Motllos opcionals).
• Fitxes amb tres dibuixos sobre les emocions.Fitxes amb tres dibuixos sobre les emocions.
• Música clàssica,per associar a:Música clàssica,per associar a:
– Alegria:Alegria: La primaveraLa primavera VivaldiVivaldi
– Tristeza:Tristeza: Adagio en sol menorAdagio en sol menor AlbinoniAlbinoni
– Enfado:Enfado: Sinfonia nº5Sinfonia nº5 (primera parte)(primera parte) BethovenBethoven
2020
EspaiEspai
• L’espai anirà variant segons les activitatsL’espai anirà variant segons les activitats
que es portin a terme:que es portin a terme:
- Sala d’audiovisuals (pel pp)- Sala d’audiovisuals (pel pp)
- Aula pròpia (per realitzar els racons i- Aula pròpia (per realitzar els racons i
activitats diverses)activitats diverses)
2121
TempsTemps
• Aquesta unitat did’actica es realitzarà enAquesta unitat did’actica es realitzarà en
dos sessions de tot un matí.dos sessions de tot un matí.
• Sempre es Tindran en compte les paradesSempre es Tindran en compte les parades
per esmorzar, jugar al esbarjo…per esmorzar, jugar al esbarjo…
*sempre es tractarà d’adaptar-se a les necessitats i estats d’ànim dels nens.
2222
AvaluacióAvaluació
• Per l’avaluació emprarem l’observacióPer l’avaluació emprarem l’observació
sistemàtica i organitzada com a eina principal.sistemàtica i organitzada com a eina principal.
• Aquesta ens permetrà apreciar:Aquesta ens permetrà apreciar:
– Si l’infant ha assimilat els conceptes.Si l’infant ha assimilat els conceptes.
– Si sap relacionar-losSi sap relacionar-los
– Si sap aplicar-los (a les accions).Si sap aplicar-los (a les accions).
– Si es relaciona correctamentb amb els seusSi es relaciona correctamentb amb els seus
companys.companys.
2323
ConclusióConclusió
• Esperem que els nens aprenguin moltEsperem que els nens aprenguin molt
passan-ho molt bé, ja que opinempassan-ho molt bé, ja que opinem
que aquesta és la clau perquè esque aquesta és la clau perquè es
dóni un tipus d’aprenentatge sòlid idóni un tipus d’aprenentatge sòlid i
significatiu, adquirint des de bensignificatiu, adquirint des de ben
petits, l’entusiasme per aprendre.petits, l’entusiasme per aprendre.

Paraules dolces 22000 copia

  • 1.
    11 Unitat didàctica:Unitat didàctica: ParaulesdolcesParaules dolces Una història per ser contadaUna història per ser contada..
  • 2.
    22 Justificació de launitatJustificació de la unitat didàcticadidàctica • Historieta adequada per el treball de la partHistorieta adequada per el treball de la part socioemocional (empatia, emocions…)socioemocional (empatia, emocions…) • Dirigida a uns 20 -25 alumnesDirigida a uns 20 -25 alumnes • Destinada a nens de 5 anys aprox. (segonDestinada a nens de 5 anys aprox. (segon cicle d’educació infantil).cicle d’educació infantil).
  • 3.
    33 MetodologiaMetodologia • Es pretènenfocar l’activitat amb unaEs pretèn enfocar l’activitat amb una metodologia constructivista; pretenemmetodologia constructivista; pretenem :: – Alumne sigui actiu en el seu aprenentatge.Alumne sigui actiu en el seu aprenentatge. – Que la diversió i l’educació vagin agafades deQue la diversió i l’educació vagin agafades de la màla mà – Desenvolupar al màxim de les sevesDesenvolupar al màxim de les seves capacitats.capacitats. – Aprenentatge significatiu relacionant els nousAprenentatge significatiu relacionant els nous aprenentatges amb experiències pròpies peraprenentatges amb experiències pròpies per dotar-lo de significativitat.dotar-lo de significativitat.
  • 4.
    44 ObjectiusObjectius • Empatitzar ambla gent del voltantEmpatitzar amb la gent del voltant • Actitud favorable cap a l’aprenentatge.Actitud favorable cap a l’aprenentatge. • Escoltar i respectar els torns de paraula.Escoltar i respectar els torns de paraula. • Representar els estats d’ànim.Representar els estats d’ànim.
  • 5.
    55 ContingutsContinguts • Presentar unaactitud favorable cap a l’aprenentatge de lesPresentar una actitud favorable cap a l’aprenentatge de les emocions.emocions. • EmpatiaEmpatia • Valentia per expressar-seValentia per expressar-se • Escolta dels companysEscolta dels companys • Representacions i expressions dels diferents tipus d’emocions.Representacions i expressions dels diferents tipus d’emocions. • Nombre dels sentiments.Nombre dels sentiments.
  • 6.
    66 Desenvolupament deDesenvolupament de l’activitatl’activitat •LA DIVIDIREM EN 2 SESSIONS:LA DIVIDIREM EN 2 SESSIONS: - Sessió 1:- Sessió 1: • Passar llista.Passar llista. • Fer-los preguntar com es senten en aquellFer-los preguntar com es senten en aquell moment i explicar-los que això són sentimentsmoment i explicar-los que això són sentiments • Farem que tots s’expressin, per a conèixer elsFarem que tots s’expressin, per a conèixer els seus coneixements previs ibasar el nostreseus coneixements previs ibasar el nostre ensenyament a partir d’aquests.ensenyament a partir d’aquests. • EL CONTA CONTES:Anirem a la salaEL CONTA CONTES:Anirem a la sala d’audiovisuals i amb el recolzament d’un powerd’audiovisuals i amb el recolzament d’un power point del llibre “Paraules dolces”, narrarem lapoint del llibre “Paraules dolces”, narrarem la història.història.
  • 7.
    77 DescansDescans • EsmorzarEsmorzar • Gaudirde l’esplaiGaudir de l’esplai • Rentar-se les mansRentar-se les mans • Relaxar-se una petita estonaRelaxar-se una petita estona
  • 8.
    88 Continuació de laprimera sessió…Continuació de la primera sessió… • Assemblea de les paraules dolcesAssemblea de les paraules dolces :: -- Nens asseguts en forma de cercle a la catifaNens asseguts en forma de cercle a la catifa.. - Cada nen haurà dir una paraula bonica als seu company de la dreta,Cada nen haurà dir una paraula bonica als seu company de la dreta, així successivament.així successivament. • Emocions de plastelinaEmocions de plastelina - Realitzaran fRealitzaran figures amb plastilina que representin simbòlicament elsigures amb plastilina que representin simbòlicament els estats d’anim.estats d’anim. Les figures i els estats d’ànim seràn elsLes figures i els estats d’ànim seràn els següents:següents:
  • 9.
    99 Un cor vermellUncor vermell • AquestAquest representarà:representarà: – L’amorL’amor – L’amistadL’amistad – L’empatiaL’empatia
  • 10.
    1010 Una estel grocUnaestel groc • AquestAquest representarà:representarà: – Intel·ligènciaIntel·ligència – AprovacióAprovació – FelicitatFelicitat
  • 11.
    1111 Una llàgrima blavaUnallàgrima blava • AquestAquest representarà:representarà: - TristesaTristesa - ArrepentimentArrepentiment - DecepcióDecepció
  • 12.
    1212 Un llamp negreUnllamp negre • AquestAquest representarà:representarà: – EnuigEnuig – IraIra – RàbiaRàbia
  • 13.
    1313 Cada nen hauràde realitzar unaCada nen haurà de realitzar una figura de cada tipu d’emociófigura de cada tipu d’emoció
  • 14.
    1414 Segona sessióSegona sessió •Iniciariem aquesta sessió fent-los memòria deIniciariem aquesta sessió fent-los memòria de l’anterior.l’anterior. • Començariem la part més pràctica:Començariem la part més pràctica: els racons.els racons. Trobarem 3 tipus distints de racons, en els qualsTrobarem 3 tipus distints de racons, en els quals els nens hauràn de fer sentir als altres companysels nens hauràn de fer sentir als altres companys l’emoció que sigui – això dependrà del racó en quel’emoció que sigui – això dependrà del racó en que es trobin- :es trobin- : 1.1. Racó de la felicitatRacó de la felicitat 2.2. Racó de la tristesaRacó de la tristesa 3.3. Racó de l’enuigRacó de l’enuig -
  • 15.
    1515 Quan tots elsnens hagin representat iQuan tots els nens hagin representat i haver-les fet sentir als seushaver-les fet sentir als seus companys…..companys….. • S’asseuran al seu lloc corresponent (a laS’asseuran al seu lloc corresponent (a la taula) i realitzaran una activitat que hemtaula) i realitzaran una activitat que hem anomenada “anomenada “taller d’associació “.taller d’associació “. • Esta basada en la relació entre unaEsta basada en la relació entre una emoció (el símbol que representaemoció (el símbol que representa aquesta) i una melodia clàssica que laaquesta) i una melodia clàssica que la representi.representi.
  • 16.
    1616 Tasca d’associacióTasca d’associació •Els proporcionarem unEls proporcionarem un full en el qual hi haurà 3full en el qual hi haurà 3 dibuixos amb 3 estatsdibuixos amb 3 estats d’ànim.d’ànim. • Simultàniament, posaremSimultàniament, posarem les tres peces de músicales tres peces de música clàssica i els infantsclàssica i els infants hauràn dehauràn de relacionarlarelacionarla peça musical amb l’estatpeça musical amb l’estat d’ànim.d’ànim.
  • 17.
    1717 Els 3 estatsd’ànimEls 3 estats d’ànim
  • 18.
    1818 Les peces demúsica amb les qualsLes peces de música amb les quals s’han de relacionars’han de relacionar – Alegria:Alegria: La primaveraLa primavera VivaldiVivaldi – Tristeza:Tristeza: Adagio en sol menorAdagio en sol menor AlbinoniAlbinoni – Enfado:Enfado: Sinfonia nº5Sinfonia nº5 (primera part)(primera part) BethoovenBethooven
  • 19.
    1919 MaterialsMaterials • Power point.Powerpoint. • Emoticons.Emoticons. • Plastilina.Plastilina. • (Motllos opcionals).(Motllos opcionals). • Fitxes amb tres dibuixos sobre les emocions.Fitxes amb tres dibuixos sobre les emocions. • Música clàssica,per associar a:Música clàssica,per associar a: – Alegria:Alegria: La primaveraLa primavera VivaldiVivaldi – Tristeza:Tristeza: Adagio en sol menorAdagio en sol menor AlbinoniAlbinoni – Enfado:Enfado: Sinfonia nº5Sinfonia nº5 (primera parte)(primera parte) BethovenBethoven
  • 20.
    2020 EspaiEspai • L’espai aniràvariant segons les activitatsL’espai anirà variant segons les activitats que es portin a terme:que es portin a terme: - Sala d’audiovisuals (pel pp)- Sala d’audiovisuals (pel pp) - Aula pròpia (per realitzar els racons i- Aula pròpia (per realitzar els racons i activitats diverses)activitats diverses)
  • 21.
    2121 TempsTemps • Aquesta unitatdid’actica es realitzarà enAquesta unitat did’actica es realitzarà en dos sessions de tot un matí.dos sessions de tot un matí. • Sempre es Tindran en compte les paradesSempre es Tindran en compte les parades per esmorzar, jugar al esbarjo…per esmorzar, jugar al esbarjo… *sempre es tractarà d’adaptar-se a les necessitats i estats d’ànim dels nens.
  • 22.
    2222 AvaluacióAvaluació • Per l’avaluacióemprarem l’observacióPer l’avaluació emprarem l’observació sistemàtica i organitzada com a eina principal.sistemàtica i organitzada com a eina principal. • Aquesta ens permetrà apreciar:Aquesta ens permetrà apreciar: – Si l’infant ha assimilat els conceptes.Si l’infant ha assimilat els conceptes. – Si sap relacionar-losSi sap relacionar-los – Si sap aplicar-los (a les accions).Si sap aplicar-los (a les accions). – Si es relaciona correctamentb amb els seusSi es relaciona correctamentb amb els seus companys.companys.
  • 23.
    2323 ConclusióConclusió • Esperem queels nens aprenguin moltEsperem que els nens aprenguin molt passan-ho molt bé, ja que opinempassan-ho molt bé, ja que opinem que aquesta és la clau perquè esque aquesta és la clau perquè es dóni un tipus d’aprenentatge sòlid idóni un tipus d’aprenentatge sòlid i significatiu, adquirint des de bensignificatiu, adquirint des de ben petits, l’entusiasme per aprendre.petits, l’entusiasme per aprendre.