RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR TAHUN 4
BAHASA MELAYSIA SJK(C)
Mata Pelajaran Bahasa Malaysia
Kelas Tahun 4 Merah
Tarikh (Hari) 23 Februari 2016 (Selasa)
Bilangan Murid 43 orang (18 lelaki/ 25 perempuan)
Masa 09.00-10.00 pagi (60 minit)
Tema Saya Sihat Saya Cergas
Unit Hidup Sihat
Tajuk Makanan Seimbang
Standard
Kandungan
2.4 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat daripada pelbagai
bahan untuk memberi respons dengan betul.
Standard
Pembelajaran
2.4.3 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat dengan tepat
daripada pelbagai bahan yang sesuai untuk membuat penilaian dengan betul.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
I. menjawab 5 daripada 7 soalan pemahaman dengan betul.
II. mengisi borang grafik dengan maklumat yang betul.
Sistem Bahasa Kosa Kata: tenaga, sihat, pembekuan, barah, cirit-birit
Pengisian
Kurikulum
EMK
Ilmu: Kesihatan
Nilai: Menghargai kesihatan
 KKT: Kemahiran Berfikir (menganalisis, kerjasama), Kecerdasan Pelbagai (verbal-
linguistik,visual ruang, interpersonal, muzik), Pembelajaran Kontekstual, Pembelajaran
Koperatif, BCB (bacaan mekanis dan bacaan mentalis)
Kepelbagaian
Sumber Bahan
(KSB)
Bil Bahan Sumber Catatan
1. LCD 1 Sekolah
2. Komputer 1 Peribadi
3. Video 2 Fail Video RPH
4. Buku Teks 2 Sekolah
5. Lembaran Kerja 1 Lampiran 3: 43 keping
6. Latihan Pengukuhan 1 Lampiran 4: 43 keping
Pengetahuan
Sedia Ada (PSA)
Murid pernah melihat:
1. Piramid makanan
2. Durian belanda
3. Durian
LANGKAH/
MASA
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
CATATAN
Set Induksi
(5 minit)
09.00-09.05 pagi
Menonton Video “4
Sihat 5 Sempurna”
Jangkaan
Jawapan:
1. Nasi, daging,
sayur, buah,
susu.
2. Pengambilan
makanan ini
penting untuk
kesihatan kita.
Teknik: Soal Jawab/ Penerang
1. Murid menonton tayangan video “4
Sihat 5 Sempurna”:
https://www.youtube.com/watch?v
=CCwzYgCEPRo&app=desktop
2. Guru dan murid bersoal jawab
berkenaan tayangan video
tersebut.
3. Guru mengaitkan tayangan video
dengan tajuk pelajaran
berbantukan slaid.
4. Murid mengaitkan PSA dengan set
induksi guru.
Soalan:
1. Apakah yang kalian lihat dalam
tayangan?
2. Apakah kepentingan pengambilan
makanan ini?
Ilmu:
 Kesihatan
Nilai:
 Menjaga Kesihatan
KSB:
 Video “4 Sihat, 5
Sempurna”
 Slaid
Langkah 1
(8 minit)
09.05-09.13 pagi
Membaca teks
“Sumber Vitamin”
1. Murid membaca teks “Sumber
Vitamin” (rujuk Lampiran 1) secara
mekanis dengan sebutan dan
intonasi yang betul secara jantina
dan individu.
Nilai:
 Menjaga Kesihatan
 Kerjasama
KSB:
 Lampiran 1
KKT:
 Kecerdasan Pelbagai
(verbal linguistik)
 BCB (bacaan mekanis)
Langkah 2
(12 minit)
09.13-09.25 pagi
Membaca dan
memahami teks
“Sumber Vitamin”
Contoh perkara yang
dibincangkan:
- Kepentingan
mengambil
makanan
seimbang
- Fungsi sumber
vitamin
Teknik: Kerusi Panas
1. Murid mencari makna perkataan
dengan kamus.
2. Murid menggariskan isi penting
teks tersebut.
3. Murid diminta untuk menyatakan isi
penting teks tersebut (kepentingan
dan fungsi sumber vitamin).
4. Guru berbincang dengan murid
mengenai isi penting teks tersebut.
5. Murid dipilih secara rawak untuk
menjawab soalan yang
dikemukakan oleh guru
berdasarkan hasil pemahaman
mereka/
Nilai:
 Menjaga Kesihatan
KSB:
 Buku Teks
KKT:
 Kemahiran Berfikir
(menganalisis)
 Kecerdasan Pelbagai
(interpersonal, verbal
linguistik)
 Pembelajaran
Kontekstual
Langkah 3
(12 minit)
09.25-09.37 pagi
Membaca dan
memahami Teks
“Durian Belanda”
Teknik: Perbincangan Kumpulan
1. Murid diterangkan maksud
maklumat yang tersuratdan tersirat
berserta contoh,
2. Murid berbincang dalam kumpulan
kecil serta mengenalpasti
maklumat yang tersuratdan tersirat
dalam teks “Durian Belanda” (rujuk
Lampiran 2).
3. Murid secara berkumpulan
menjawab soalan yang
dikemukakan oleh guru
berdasarkan hasil pemahaman
mereka.
Nilai:
 Menghargai Kesihatan
KSB:
 Lampiran 2
KKT:
 Kemahiran Berfikir
(Menganalisis)
 Kecerdasan Pelbagai
(interpersonal, verbal
linguistik)
 BCB (bacaan mentalis)
 Pembelajaran
Kontekstual
 Pembelajaran Koperatif
Langkah 4
(8 minit)
09.37-09.45 pagi
Membuat
Lembaran Kerja
Penilaian (1)
Aktiviti: Menjawab Soalan
Pemahaman
1. Murid membuat lembaran kerja,
iaitu menjawab soalan
pemahaman dan mengisi borang
grafik dengan maklumat yang betul
(rujuk Lampiran 3).
KSB:
 Lampiran 3
Langkah 5
(10 minit)
09.45-09.55 pagi
Membuat Latihan
Pengukuhan
Penilaian (2)
Aktiviti: Menjawab Soalan
Pemahaman dan Mengisi Borang
Grafik
1. Murid membuat latihan
pengukuhan, iaitu menjawab
soalan pemahaman (rujuk
Lampiran 4).
KSB:
 Lampiran 4
Penutup
(5 minit)
09.55-10.00 pagi
Rumusan
Kognitif
Tindakan Susulan
Sosial
Teknik Soal Jawab
- Murid merumuskan isi kandungan
pelajaran bersama guru.
- Murid mencari maklumat tentang
“makanan seimbang, hidup sihat”
melalui lawan sesawang dan
mencatat isi-isi penting tersebut
dalam buku latihan mengikut
kreativiti sendiri.
Teknik: Nyanyian
- Murid menyanyikan lagu “buah-
buahan” bersama guru.
Ilmu:
 Kesihatan
 Muzik
Nilai:
 Menghargai
KKT:
 Kemahiran Berfikir
 Didik Hibur
 Kecerdasan Pelbagai
(verbal linguistik, muzik)
 BCB
KSB:
TMK – Video lagu “Buah-
buahan”
Refleksi Kekuatan:
Kelemahan:
Penambahbaikan:

Rancangan pelajaran harian kssr tahun 4

  • 1.
    RANCANGAN PELAJARAN HARIANKSSR TAHUN 4 BAHASA MELAYSIA SJK(C) Mata Pelajaran Bahasa Malaysia Kelas Tahun 4 Merah Tarikh (Hari) 23 Februari 2016 (Selasa) Bilangan Murid 43 orang (18 lelaki/ 25 perempuan) Masa 09.00-10.00 pagi (60 minit) Tema Saya Sihat Saya Cergas Unit Hidup Sihat Tajuk Makanan Seimbang Standard Kandungan 2.4 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat daripada pelbagai bahan untuk memberi respons dengan betul. Standard Pembelajaran 2.4.3 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat dengan tepat daripada pelbagai bahan yang sesuai untuk membuat penilaian dengan betul. Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: I. menjawab 5 daripada 7 soalan pemahaman dengan betul. II. mengisi borang grafik dengan maklumat yang betul. Sistem Bahasa Kosa Kata: tenaga, sihat, pembekuan, barah, cirit-birit Pengisian Kurikulum EMK Ilmu: Kesihatan Nilai: Menghargai kesihatan  KKT: Kemahiran Berfikir (menganalisis, kerjasama), Kecerdasan Pelbagai (verbal- linguistik,visual ruang, interpersonal, muzik), Pembelajaran Kontekstual, Pembelajaran Koperatif, BCB (bacaan mekanis dan bacaan mentalis) Kepelbagaian Sumber Bahan (KSB) Bil Bahan Sumber Catatan 1. LCD 1 Sekolah 2. Komputer 1 Peribadi 3. Video 2 Fail Video RPH 4. Buku Teks 2 Sekolah 5. Lembaran Kerja 1 Lampiran 3: 43 keping 6. Latihan Pengukuhan 1 Lampiran 4: 43 keping Pengetahuan Sedia Ada (PSA) Murid pernah melihat: 1. Piramid makanan 2. Durian belanda 3. Durian
  • 2.
    LANGKAH/ MASA ISI PELAJARAN AKTIVITIPENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN Set Induksi (5 minit) 09.00-09.05 pagi Menonton Video “4 Sihat 5 Sempurna” Jangkaan Jawapan: 1. Nasi, daging, sayur, buah, susu. 2. Pengambilan makanan ini penting untuk kesihatan kita. Teknik: Soal Jawab/ Penerang 1. Murid menonton tayangan video “4 Sihat 5 Sempurna”: https://www.youtube.com/watch?v =CCwzYgCEPRo&app=desktop 2. Guru dan murid bersoal jawab berkenaan tayangan video tersebut. 3. Guru mengaitkan tayangan video dengan tajuk pelajaran berbantukan slaid. 4. Murid mengaitkan PSA dengan set induksi guru. Soalan: 1. Apakah yang kalian lihat dalam tayangan? 2. Apakah kepentingan pengambilan makanan ini? Ilmu:  Kesihatan Nilai:  Menjaga Kesihatan KSB:  Video “4 Sihat, 5 Sempurna”  Slaid Langkah 1 (8 minit) 09.05-09.13 pagi Membaca teks “Sumber Vitamin” 1. Murid membaca teks “Sumber Vitamin” (rujuk Lampiran 1) secara mekanis dengan sebutan dan intonasi yang betul secara jantina dan individu. Nilai:  Menjaga Kesihatan  Kerjasama KSB:  Lampiran 1 KKT:  Kecerdasan Pelbagai (verbal linguistik)  BCB (bacaan mekanis) Langkah 2 (12 minit) 09.13-09.25 pagi Membaca dan memahami teks “Sumber Vitamin” Contoh perkara yang dibincangkan: - Kepentingan mengambil makanan seimbang - Fungsi sumber vitamin Teknik: Kerusi Panas 1. Murid mencari makna perkataan dengan kamus. 2. Murid menggariskan isi penting teks tersebut. 3. Murid diminta untuk menyatakan isi penting teks tersebut (kepentingan dan fungsi sumber vitamin). 4. Guru berbincang dengan murid mengenai isi penting teks tersebut. 5. Murid dipilih secara rawak untuk menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru berdasarkan hasil pemahaman mereka/ Nilai:  Menjaga Kesihatan KSB:  Buku Teks KKT:  Kemahiran Berfikir (menganalisis)  Kecerdasan Pelbagai (interpersonal, verbal linguistik)  Pembelajaran Kontekstual
  • 3.
    Langkah 3 (12 minit) 09.25-09.37pagi Membaca dan memahami Teks “Durian Belanda” Teknik: Perbincangan Kumpulan 1. Murid diterangkan maksud maklumat yang tersuratdan tersirat berserta contoh, 2. Murid berbincang dalam kumpulan kecil serta mengenalpasti maklumat yang tersuratdan tersirat dalam teks “Durian Belanda” (rujuk Lampiran 2). 3. Murid secara berkumpulan menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru berdasarkan hasil pemahaman mereka. Nilai:  Menghargai Kesihatan KSB:  Lampiran 2 KKT:  Kemahiran Berfikir (Menganalisis)  Kecerdasan Pelbagai (interpersonal, verbal linguistik)  BCB (bacaan mentalis)  Pembelajaran Kontekstual  Pembelajaran Koperatif Langkah 4 (8 minit) 09.37-09.45 pagi Membuat Lembaran Kerja Penilaian (1) Aktiviti: Menjawab Soalan Pemahaman 1. Murid membuat lembaran kerja, iaitu menjawab soalan pemahaman dan mengisi borang grafik dengan maklumat yang betul (rujuk Lampiran 3). KSB:  Lampiran 3 Langkah 5 (10 minit) 09.45-09.55 pagi Membuat Latihan Pengukuhan Penilaian (2) Aktiviti: Menjawab Soalan Pemahaman dan Mengisi Borang Grafik 1. Murid membuat latihan pengukuhan, iaitu menjawab soalan pemahaman (rujuk Lampiran 4). KSB:  Lampiran 4 Penutup (5 minit) 09.55-10.00 pagi Rumusan Kognitif Tindakan Susulan Sosial Teknik Soal Jawab - Murid merumuskan isi kandungan pelajaran bersama guru. - Murid mencari maklumat tentang “makanan seimbang, hidup sihat” melalui lawan sesawang dan mencatat isi-isi penting tersebut dalam buku latihan mengikut kreativiti sendiri. Teknik: Nyanyian - Murid menyanyikan lagu “buah- buahan” bersama guru. Ilmu:  Kesihatan  Muzik Nilai:  Menghargai KKT:  Kemahiran Berfikir  Didik Hibur  Kecerdasan Pelbagai (verbal linguistik, muzik)  BCB KSB: TMK – Video lagu “Buah- buahan”
  • 4.