RANCANGAN MENGAJAR HARIAN


Tarikh             :        2 Februari 2012
Masa               :        9.00 pagi – 9.15 pagi
Kelas              :        Tingkatan 4 ERT
Bilangan Murid     :        ____/ 40 orang
Mata Pelajaran     :        Ekonomi Rumah Tangga
                            Pemakan dan Pengurusan Sajian
Tajuk              :        Pemakanan dan Pengurusan Sajian
Sub Tajuk          :        Penyediaan Sajian Pembuka Selera- Canape
Objektif Umum      :        Pada akhir pengajaran, pelajar dapat menyediakan sajian pembuka selera
Objektif Khusus    :        Di akhir pengajaran pelajar dapat:
                           1. Menyediakan bahan yang diperlukan dengan tepat
                           2. Menyediakan hidangan secara sistematik
                           3. Mematuhi etika kebersihan sebelum, semasa dan selepas melakasanakan kerja dengan teliti
Pengetahuan Sedia Ada :
                                1. Pelajar telah didedahkan dengan sajian pembuka selera di sekolah
                                2. Pelajar pernah melihat ”canape” di dalam laman web tertentu

Bahan Bantu Mengajar :      Hidangan ”Canape”
                            Carta alir
Nilai                  :    Kerjasama, kebersihan dan sistematik
Teknik Mengajar        :    Penerangan, demontrasi dan penilaian
Langkah      Kemahiran        Isi Pelajaran                Strategi (Aktiviti P&P)                   Penerapan           Alatan
                                                    Aktiviti Guru              Aktiviti Murid           Nilai
Langkah 1    Menghubung      Canape            Guru menunjukkan carta Pelajar memberi               Tumpuan          Carta alir
 (3 minit)   kaitkan carta                     alir  cara   membuat perhatian kepada carta          Perasaan ingin
             alir dengan                       ”Canape”               alir.                          tahu
             pembelajaran
             pada hari ini                     Guru            memberi     Pelajar       memberi
                                               penerangan serba sedikit    tumpuan         kepada
                                               tentang       penyediaan    penerangan guru
                                               ”Canape”
Langkah 3    Aktiviti        Menyediakan       Guru meminta pelajar        Pelajar bergerak masuk Kerjasama          Hidangan
             dalam           kumpulan          membuat        kumpulan     ke dalam kumpulan Tolong                  ”canape”
             kumpulan                          berdasarkan    kumpulan     masing-masing.         menolong
                                               yang dibuat semasa kelas
                                               teori.

                             Menyediakan       Guru      mengarahkan       Pelajar bergerak ke
                             peralatan dan     kepada pelajar untuk        hadapan meja guru dan
                             bahan masakan     berkumpul di hadapan        melihatkan       guru
                                               meja    guru.     Guru      membuat demontrasi.
                                               membuat demontrasi cara
                                               membuat ”canape”.

                             Mengambil bahan   Setelah guru menunjuk       Pelajar bergerak ke
                             masakan dengan    cara kepada pelajar, guru   stesen masing-masing
                             tepat             mengarahkan pelajar ke      dan ketua kumpulan
                                               stesen   masing-masing.     mengambil       bahan
                                               Guru meminta ketua          masakan dan peralatan
                                               kumpulan sahaja yang        masakan
                                               tinggal di meja guru
untuk mengambil bahan
                        masakan dan peralatan
                        yang diperlukan

                        Guru       mengarahkan       Pelajar melaksanakan
                        pelajar            untuk     tugasan yang diarah
                        melaksanakan     tugasan     guru
                        iaitu untuk membuat
                        ”canape”
Langkah 4   Penilaian   Guru memerhati pelajar       Pelajar dapat
                        menyediakan ”canape”         menyediakan hidangan
                        sambil membaik pulih         secara sistematik
                        sekiranya        mereka
                        melakukan kesilapan

                        Setelah   pelajar    siap    Pelajar menghidang
                        menyediakan hidangan,        ”canape” mereka di
                        guru        mengarahkan      meja guru untuk dinilai
                        pelajar            untuk     oleh guru
                        menghidangkan       hasil
                        kerja mereka dan di bawa
                        ke meja guru dan guru
                        membuat penilaian.

                        Guru mengambil kira
                        aspek     :    Kebersihan,
                        kreatif dan rasa
Penutup                                   Guru membuat rumusan
                                          tentang amali pada hari
                                          ini

                                          Guru        mengarahkan Pelajar memastikan      Kebersihan
                                          pelajar    membersihkan kebersihan stesen dan   Kerjasama
                                          stesen dan peralatan yang peralatan kembali
                                          digunakan                 bersih.

Refleksi:
__________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________


Refleksi Pensyarah Penyelia:
__________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________

Rancangan Pengajaran Harian ERT Amali

  • 1.
    RANCANGAN MENGAJAR HARIAN Tarikh : 2 Februari 2012 Masa : 9.00 pagi – 9.15 pagi Kelas : Tingkatan 4 ERT Bilangan Murid : ____/ 40 orang Mata Pelajaran : Ekonomi Rumah Tangga Pemakan dan Pengurusan Sajian Tajuk : Pemakanan dan Pengurusan Sajian Sub Tajuk : Penyediaan Sajian Pembuka Selera- Canape Objektif Umum : Pada akhir pengajaran, pelajar dapat menyediakan sajian pembuka selera Objektif Khusus : Di akhir pengajaran pelajar dapat: 1. Menyediakan bahan yang diperlukan dengan tepat 2. Menyediakan hidangan secara sistematik 3. Mematuhi etika kebersihan sebelum, semasa dan selepas melakasanakan kerja dengan teliti Pengetahuan Sedia Ada : 1. Pelajar telah didedahkan dengan sajian pembuka selera di sekolah 2. Pelajar pernah melihat ”canape” di dalam laman web tertentu Bahan Bantu Mengajar : Hidangan ”Canape” Carta alir Nilai : Kerjasama, kebersihan dan sistematik Teknik Mengajar : Penerangan, demontrasi dan penilaian
  • 2.
    Langkah Kemahiran Isi Pelajaran Strategi (Aktiviti P&P) Penerapan Alatan Aktiviti Guru Aktiviti Murid Nilai Langkah 1 Menghubung Canape Guru menunjukkan carta Pelajar memberi Tumpuan Carta alir (3 minit) kaitkan carta alir cara membuat perhatian kepada carta Perasaan ingin alir dengan ”Canape” alir. tahu pembelajaran pada hari ini Guru memberi Pelajar memberi penerangan serba sedikit tumpuan kepada tentang penyediaan penerangan guru ”Canape” Langkah 3 Aktiviti Menyediakan Guru meminta pelajar Pelajar bergerak masuk Kerjasama Hidangan dalam kumpulan membuat kumpulan ke dalam kumpulan Tolong ”canape” kumpulan berdasarkan kumpulan masing-masing. menolong yang dibuat semasa kelas teori. Menyediakan Guru mengarahkan Pelajar bergerak ke peralatan dan kepada pelajar untuk hadapan meja guru dan bahan masakan berkumpul di hadapan melihatkan guru meja guru. Guru membuat demontrasi. membuat demontrasi cara membuat ”canape”. Mengambil bahan Setelah guru menunjuk Pelajar bergerak ke masakan dengan cara kepada pelajar, guru stesen masing-masing tepat mengarahkan pelajar ke dan ketua kumpulan stesen masing-masing. mengambil bahan Guru meminta ketua masakan dan peralatan kumpulan sahaja yang masakan tinggal di meja guru
  • 3.
    untuk mengambil bahan masakan dan peralatan yang diperlukan Guru mengarahkan Pelajar melaksanakan pelajar untuk tugasan yang diarah melaksanakan tugasan guru iaitu untuk membuat ”canape” Langkah 4 Penilaian Guru memerhati pelajar Pelajar dapat menyediakan ”canape” menyediakan hidangan sambil membaik pulih secara sistematik sekiranya mereka melakukan kesilapan Setelah pelajar siap Pelajar menghidang menyediakan hidangan, ”canape” mereka di guru mengarahkan meja guru untuk dinilai pelajar untuk oleh guru menghidangkan hasil kerja mereka dan di bawa ke meja guru dan guru membuat penilaian. Guru mengambil kira aspek : Kebersihan, kreatif dan rasa
  • 4.
    Penutup Guru membuat rumusan tentang amali pada hari ini Guru mengarahkan Pelajar memastikan Kebersihan pelajar membersihkan kebersihan stesen dan Kerjasama stesen dan peralatan yang peralatan kembali digunakan bersih. Refleksi: __________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________ Refleksi Pensyarah Penyelia: __________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________________________________